Written by 21:42 Kognitywistyka, Neurobiologia, Psychologia

Ważny jest rezultat a nie droga?

Badanie, o którym chcę tu napisać, dotyczy szczęśliwych zakończeń. Okazuje się bowiem, że dla naszego mózgu nie jest ważna droga, jaką musimy pokonać do danego celu. Najbardziej istotny staje się sam rezultat. Niezależnie od tego jak przyjemna lub nie była droga, pozytywny wynik potrafi zamaskować wszelkie występujące wcześniej niedogodności.

Weźmy na przykład mnie i ten blog. Moje przerwy pomiędzy publikacjami kolejnych materiałów są różnej długości. Czasem idzie mi łatwo, a wpisy mogą pojawiać się jeden po drugim, nawet jeśli piszę w wolnym czasie do Magazynu Bezbek. Innym razem po prostu nie mogę się zmobilizować do działania, więc prokrastynuję, wymyślając sobie coraz to inne wymówki. Pojawiają się wyrzuty sumienia czy złość na samą siebie. Kiedy jednak siądę i coś dla was przygotuję, moje poprzednie doświadczenia mają już niewielkie znaczenie. Po publikacji posta jestem równie szczęśliwa niezależnie od ilości czasu, włożonej pracy, przejrzanych materiałów, czy ilości odkładania pisania na później. (Dzisiaj się udało!)

Kiedy oceniamy swoje wcześniejsze decyzje, logiczną strategią oceny powinno być ujęcie wszystkich zmiennych wpływających na wykonanie celu oraz samego rezultatu. Taka samo analiza jest dla nas bardzo przydatna, bowiem możemy na tej podstawie wyciągać wnioski do przyszłych działań. Pomyślcie. Robicie coś tygodniami i strasznie was to męczy, a więc następnym razem powinniście unikać tego w przyszłości. Jednak kiedy uda wam się osiągnąć cel, to w naszej pamięci pozostaje tylko to, a nie wcześniejsze męczarnie. Działa to też w drugą stronę. Jeśli czerpiemy przyjemność z robienia czegoś, ale nie przynosi to ostatecznie rezultatu, to możemy unikać tej czynności później.

Badanie, o którym mowa, pokazało również, że na naszą ocenę działania mogą wpływać dwie różne przesłanki. Po pierwsze ocena kodowana w ciele migdałowatym, mówiąca o ogólnej i pełnej nocie naszej pracy. Ostateczny negatywny wynik zapisywany jest w przedniej części wyspy. Pozostała część zależy od optymalizacji naszych procesów i od tego jaka „nagroda” projektowana przez te struktury jest dla nas silniejsza. Niektórzy z nas biorą bardziej pod uwagę całokształt, a inni tylko rezultat. Lepsze decyzje podejmują zazwyczaj osoby bardziej polegające na ciele migdałowatym, czyli biorące pod uwagę całą włożoną pracę.

A wy bardziej cenicie drogę czy rezultat celu?

Badanie: Vestergaard, M. D., & Schultz, W. (2020). Retrospective valuation of experienced outcome encoded in distinct reward representations in the anterior insula and amygdala. Journal of Neuroscience.

https://www.inverse.com/mind-body/brain-can-overvalue-a-happy-ending-study

Kognitywistyka, Neurobiologia, Psychologia

Ważny jest rezultat a nie droga?

Badanie, o którym chcę tu napisać, dotyczy szczęśliwych zakończeń. Okazuje się bowiem, że dla naszego mózgu nie jest ważna...

Read More

Językoznawstwo, Kognitywistyka, Neurobiologia, Psychologia

20 Znalezionych kognitywistycznych badań – wrzesień 2020

Co miesiąc pojawia się niezliczona ilość ciekawych badań psychologicznych i neurobiologicznych. Ja szukając pomysłów na kolejne...

Read More

Kognitywistyka, Psychologia

Narcystyczne brwi? – Kilka słów o Antynoblowskich nagrodach 2020

W różnorodnych czasopismach pojawiają się badania i doniesienia, które zwykle nikomu nie są potrzebne, ale się wydarzyły. Czasami...

Read More
(Visited 27 times, 1 visits today)
Close